Państwo we wschodniej afryce. Większą część powierzchni Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (wys. 900–1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkową część kraju przecina z południa na północ Wielki Rów Wschodni, wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkany: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższy w Afryce) i Meru (4565 m n.p.m.).

W północno-zachodniej części kraju, na pograniczu tanzańsko-ugandyjsko-kenijskim, znajduje się Jezioro Wiktorii. Ma powierzchnię 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż zachodniej granicy z Demokratyczną Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora zaliczane są do Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka Tanzanii to Rufidżi.
Na północy zlokalizowany jest Park Narodowy Serengeti wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Położenie geograficzne: 6°S, 35°E
 • Długość granic lądowych: 3402 km – kraje sąsiedzkie: Burundi 451 km, Kenia 769 km, Malawi 475 km, Mozambik 756 km, Rwanda 217 km, Uganda 396 km, Zambia 338 km, Demokratyczna Republika Konga 473 km
 • Długość wybrzeża: 1424 km
 • Najwyższy punkt: Kilimandżaro 5895 m n.p.m.
 • Najniższy punkt: Ocean Indyjski 0 m n.p.m.

Stolica: Dodoma
Ustrój polityczny: republika federacyjna
Powierzchnia: 31. na świecie
całkowita: 945 087 km²
wody śródlądowe: 6,2%

Liczba ludności (2012): 30. na świecie
• całkowita: 43 601 796
• gęstość zaludnienia: 43,9 osób/km²
Jednostka monetarna: szyling tanzański (TZS)
Strefa czasowa: UTC +3
Kod telefoniczny: +255

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/weather_downpour_sun.svg

Klimat

Klimat Tanzanii należy do strefy podrównikowej i generalnie ma on postać suchą. Jedynie wyższe partie gór, wybrzeże, przybrzeżne wyspy i okolice jezior posiadają bardziej wilgotną odmianę. W kraju występują pory – deszczowa i sucha, przy czym na południu kraju występuje jedna pora deszczowa od grudnia do maja; na północy zaś występują dwie pory deszczowe, jednak nie wszędzie. Trwają one od października do listopada i od kwietnia do maja.
Tanzania należy do strefy klimatu podrównikowego. Roczna amplituda temperatur jest duża w porównaniu ze strefą równikową. Ogólna wartość termiczna, to temperatury rzędu 23–27 °C. Najchłodniej jest na obszarach wysoko położonych, np. szczyt Kilimandżaro przez cały rok jest pokryty śniegiem. Stosunkowo chłodno jest we wnętrzu Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, gdzie w lipcu średnia dobowa, to zaledwie 16–18 °C. W styczniu zaś temperatury utrzymują się średnio na poziomie 22–24 °C. Najgoręcej jest w rejonie wybrzeża, gdzie temperatury wahają się od 24 do 28 °C, a na wyspie Zanzibar w najcieplejszym okresie roku wartości temperatur osiągają 30 °C.
Cechą charakterystyczną klimatu, są częste burze występujące we wnętrzu kraju.

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Temperatura
w dzień °C

31° 32° 32° 31° 30° 29° 29° 29° 30° 30° 31° 31°

Temperatura
wody °C

28° 28° 28° 28° 27° 26° 25° 25° 25° 26° 27° 28°

Temperatura
w nocy °C

24° 24° 23° 23° 21° 19° 19° 18° 19° 20° 22° 23°

Śr. liczba godzin
słonecznych

8 8 7 5 7 7 7 9 8 9 8
http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_case.svg

Co ze sobą zabrać

 • dobre okulary przeciwsłoneczne,
 • krem UV z filtrem co najmniej 30
 • środki przeciw komarom
 • aparat fotograficzny z etui wodo i pyło odpornym, karty pamięci
 • dobre obuwie
 • mały zestaw Twojej pierwszej pomocy w skład którego wchodzą : tabletki przeciw malarii, tabletki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe, plastry,leki przeciwalergiczne lub inne o ile ich potrzebujesz, imodium, środki antyseptyczne
 • solidna latarka lub czołówka
 • pozwolenia licencje (nurkowanie), międzynarodowe prawo jazdy, polisy ubezpieczeniowe
 • lornetka
 • kijki do chodzenia, wygodny plecak
 • odpowiednie ubranie. W przypadku wybrania odpowiedniej opcji wycieczki dla siebie pomożemy Tobie skompletować przed wyjazdem odpowiednie rzeczy
 • pozytywne nastawienie i dobry humor oraz dużą dozę cierpliwości (czasami pewne sprawy zajmują więcej czasu niż w Europie , w restauracjach zdarza się poczekać na posiłek)
http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_heart.svg

Zdrowie

Zaleca się konsultacje lekarskie nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców podróżujących z /przez kraje endemiczne. W praktyce osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. Koszt szczepienia wynosi 20 tys. szylingów tanzańskich, tj. ok. 10 Euro.
Zalecane jest sczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, denga, AIDS, ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), dżuma endemiczna (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara – okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti).
Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku. Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie, a także na Zanzibarze trzeba wezwać pogotowie lotnicze z Nairobi (Kenia). Tam też, albo do RPA bądź do Europy, wysyłani są (na własny koszt) pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji. Ceny standardowej wizyty lekarskiej i ceny doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD – porada lekarska i badania, 10 USD – badania rutynowe, od 50 do 200 USD – badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD – duży zabieg chirurgiczny, 50 USD – drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_life_buoy.svg

Bezpieczeństwo

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii – zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Rwandą i Burundi a także na Zanzibarze jest stabilny. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) należy zachować ostrożność. Warto mieć przy sobie telefon komórkowy i lokalne numery alarmowe. Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii. Nie zaleca się spacerowania samotnie po nie strzeżonych plażach bądź odwiedzania barów. Nie można spuszczać z oka bagażu. Z uwagi na niedawną aktywność wulkaniczną trzeba zachować ostrożność, przebywając w strefie Ngorongoro, wokół wulkanu Oldonoyo Lengai.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_bolt.svg

Prąd

220 V, wtyczki angielskie. Konwertery do wtyczek angielskich, zwane też przejściówkami, można kupić w miastach na miejscu. Zaleca się zabranie ze sobą ładowarek do baterii.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_spread_text_bookmark.svg

Paszporty i Wizy

Tanzania podlega kompetencji terytorialnej Amabasady RP w Nairobii (Kenia)
Telefon:
+254 20 712 00 19
+254 20 712 00 20
+254 20 712 00 21
Dyżurny telefon Ambasady:  +254 713 816 166
Faks: +254 20 712 01 06
Email: nairobi.secretary@msz.gov.pl   (w sprawach ogólnych)

Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Koszt jednokrotnej wizy turystycznej ważnej przez 90 dni to 50 USD, wizy dwukrotnej 70 USD, przy czym dwukrotny pobyt nie może przekroczyć w sumie 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Możliwe jest uzyskanie rocznej wizy zezwalającej na wielokrotny wjazd do kraju w celach biznesowych. Do wniosku o taką wizę należy dołączyć list zapraszający od firmy z Tanzanii. Koszt rocznej wizy biznesowej to 100 EUR. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.
Obowiązek meldunkowy przestrzegany jest jedynie w hotelach (nie wszystkich). Na kwestionariuszu wizowym należy podać adres miejsca pobytu.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/ecommerce_banknotes.svg

Banki i wymiana

Oficjalną walutą jest szyling tanzański (TZS), 1 szyling = 100 centów. Kurs wymiany waluty 100 TZS = 0,1759 zł na dzień 03.08.2016. Aktualny kurs można znaleźć na stronie http://www.nbp.pl/Kursy/KursyB.html. Waluty mogą wymienione w lokalnych bankach oraz kantorach. Lista dostępnych banków znajduję się pod wskazanym adresem http://www.banks-tanzania.com/ W każdym z miast znaleźć można bankomaty.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_elaboration_message_happy.svg

Języki

Językami urzędowymi są język suahili oraz angielski.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/ecommerce_sales.svg

Ceny

Średnia cena posiłku w przeciętnej restauracji wynosi ok.5-10 USD, w drogiej – nie więcej niż 20-25 USD. Piwo kosztuje 1,5 -2 USD, butelka wina z RPA – ok. 10 -15 USD, drink w barze – kilka dolarow, butelka wody mineralnej w sklepie – 50 centów.
Polskie telefony komórkowe działają bez kłopotu. Miejscowa karta SIM kosztuje 5 USD, a minuta rozmowy z Polską 1,5 USD. Internet ogólnie dostępny

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/ecommerce_wallet.svg

Cła

Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt. Samochód do czasowego użytkowania można wwieźć na podstawie karnetu wydanego przez autoryzowany automobilklub i zezwolenia uzyskanego na podstawie depozytu (cash bond) złożonego w kwocie ekwiwalentnej do wartości cła importowego od samochodu, powiększonej o podatek od sprzedaży. Depozyt ten jest zwracany w pełnej kwocie przy wywozie samochodu. Od samochodów przejeżdżających przez terytorium Tanzanii do krajów z nią sąsiadujących pobiera się cło tranzytowe. Na przewóz przez Tanzanię samochodów w tranzycie należy uzyskać specjalne zezwolenie (A Road Customs Transit Document – RCTD).

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_case.svg

Podróżowanie po kraju

W zasadzie nie ma ograniczeń, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. Przy wjeździe do parków narodowych pobierane są opłaty od 30 do 80 USD za każde rozpoczęte 24 godz. Doraźne ograniczenia mogą być wprowadzane z uwagi na bezpieczeństwo, np. w rejonach przyległych do granicy z Ruandą i Burundi, gdzie jest dużo broni i wielu uciekinierów z tych krajów, a także w rejonach wydobycia złota i kamieni szlachetnych. W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda (zwłaszcza kierowców autobusów), jazda po spożyciu alkoholu, a także zły stan techniczny i przeładowanie pojazdów.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 3 miesiące. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez urzędy Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy. TRA może jednak zażądać poświadczenia (legalizacji) krajowego prawa jazdy.

http://kilimapeak.com/wp-content/themes/salient/css/fonts/svg/basic_tablet.svg

Polecane

Aplikacja – http://www.msz.gov.pl/pl/ipolak